اخبار

افزایش طول عمر بازنشستگان با معاشرت یکدیگر

افزایش طول عمر بازنشستگان با معاشرت یکدیگر
دوران بازنشستگی، پراسترس بوده، بنابراین معاشرت با آشنایان و دوستان از جمله عواملی است که ‌باعث کاهش استرس و طول عمر افراد بازنشسته می‌شود...
استرس دوران بازنشستگی اغلب پیش از بازنشستگی آغاز شده و بنابراین لازم است قبل از پا نهادن به این دوران در جهت پیشگیری از ابتلا به استرس و افسردگی اقدام شود.

پذیرفتن بازنشستگی یکی از مهمترین عوامل کاهش دهنده و پیشگیری کننده استرس است . همچنین در دوران پیش از بازنشستگی لازم است فرد، حرفه مناسبی را جهت بازنشستگی انتخاب و پی‌گیری کرده و مشکلات خود را برای دیگران بازگو کند.

انتخاب شغل مورد علاقه در بازنشستگی و انجام کارهای جمعی به ویژه گاهی با دوستان و همدوره‌ای‌ها از موارد موثر در ایجاد آرامش در این دوران می باشد. شغل انتخابی می‌تواند شغل قبلی و یا جدید باشد اما درهر صورت تغییر محیط کار، لازمه ایجاد یک روحیه مناسب خواهد بود.

ضروری است کارهای جمعی کوچک باشد، چرا که کارهای بزرگ با استرس همراه است.

معاشرت در کاهش استرس در این دوران موثر است . همچنین تحقیقات نشان داده است، زنانی که همسر خود را از دست می‌دهند، بیش از مردان همسر از دست داده عمر می‌کنند و دلیل این امر نیز معاشرت بیشتر آنان است..

معاشرت با افراد شاد و سرزنده در پویایی افراد بازنشسته بسیار موثر است، در مقابل معاشرت‌ با افراد ناامید، و افسرده و بدبین به‌ همان‌ نسبت می‌تواند موجب کاهش امید و افزایش مشکلات و دردهای این افراد شود، لذا پرهیز از معاشرت با این گونه افراد یک ضرورت است..

سالمندان نسبت به‌ جوانان خاطره‌های خوب را بیشتر از خاطره‌های بد به ‌یاد می‌آورند، بنابراین دیدار با دوستان و آشنایان و یادآوری خاطرات در آن جمع، در کاهش استرس بازنشستگان نقش ویژه‌ای دارد.

بیشتر این افراد به اختلالات خواب نیز دچار می‌شوند و این خود باعث افزایش استرس می‌شود، بنابراین این افراد می‌توانند با انجام کارهایی از قبیل دوش گرفتن قبل از خواب، امتناع از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب و مناسب کردن نور اتاق خواب به حل این مشکل در خود کمک کنند.

خواندن و نوشتن نیز از راه‌های کاهش استرس است . یکی از مواردی که توسط افراد میانسال و سالمند رعایت نمی‌شود، مصرف دارو بدون تجویز پزشک است، این در حالی است که عوارض ایجاد شده در صورت مصرف داروهای بدون تجویز در سنین بالا جبران ناپذیر است و این افراد حتی می‌توانند به جای داروهای مصرفی به راه‌های غیر درمانی از قبیل مدیتیشن و مشاوره روی آورند..
۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۰:۳۱
تعداد بازدید : ۶۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید